Aktual.:  25. 09. 2007
mnubottomshadow
mnubottomshadow

CHLIEB NÁŠ KAŽDODENNÝ
"Dr. David Rubin vo svojej knihe ""Imitácia chleba plná lží"" nazýva dnešný biely chlieb úbohou napodobeninou: ""Ide o grotesknú kombináciu najmenej výživnej časti zrna " "a množstva chemikálií, ktoré môžu byť škodlivé zdraviu"". Problém je v spôsobe mletia bielej múky. Obilné zrná sa skladajú z vonkajších šupiek - otrúb, klíčkov "
a z endospermu(múčne jadro). Otruby obsahujú väčšinu vlákniny, vitamíny, minerály a malé množstvo bielkovín. Klíčky sú bohatým zdrojom vitamínov B a E, minerálov a vlákniny. Endosperm, tvorí cca 80% celého zrna, obsahuje bielkovinu (glutén) a škrob. Endosperm je jedinou časťou zrna, ktorá sa používa na výrobu bielej múky.
Výživné otruby a klíčky, ktoré sa odstráňujú mletím, sa paradoxne podávajú zvieratám ako krmivo. Jeden krajec bieleho chleba obsahuje 0,25g vlákniny, krajec celozrného chleba 2g, celozrné chleby z viacerých druhov obilnín až 3,5g vlákniny. Ak chcete získať rovnaké množstvo vlákniny ako z celozrného krajca, musíte zjesť 8 krajcov bieleho chleba. Mletím sa z múky odstráni 24 známych minerálov a vitamínov.
V USA sú 4 zo všetkých odobratých živín znovu dodávané naspäť(tiamín, riboflavín, niacín a železo).
Najzdravší je chlieb vyrobený z celozrnej múky, ktorá obsahuje otruby, klíčky a endosperm a tiež i štvornásobne viac rôznych živín než biely chlieb.
V kombinácii s čerstvým ovocím, cereáliami, so zeleninou, zemiakmi či strukovinami je chlieb veľmi zdravá potravina, ktorá vám zabezpečí energiu na niekoľko hodín.
Len po samom chlebe sa nepriberá. Ak ho nekonzumujete abnormálne množstvo, krajec celozrného chleba obsahuje 293kj, nie viac než jablko. Ale! Ak ho natriete maslom alebo džemom môže dosiahnuť hodnotu 1257 kj. Chlieb bol vždy základom ľudskej výživy. Návrat celozrného chleba na miesto, ktoré mu patrilo ešte v minulom storočí, je dôležitým krokom na ceste k obnove zdravia.


BIELKOVINY-NEBEZPEČNÝ MÝTUS.Svalnatí muži, ktorí si myslia, že svaly sa skladajú z bielkovín, konzumovali denne 120g bielkovín. Vedecké výskumy však dokázali, že dospelým jedincom stačí len 20 - 30g bielkovín denne. Ľudské telo je neuveriteľne efektívne v procese recyklovania vlastných bielkovín. Nahradená musí byť len tá bielkovina, ktorú organizmus už nemôže získať späť(vlasy, nechty, koža apod.)
Väčšina konzumovaných bielkovín je živočíšneho pôvodu, čo znamená, že obsahuje veľa cholesterolu a nasýtených tukov. Ľudia si často neuvedomujú, že u mäsa a mliečnych výrobkoch 50-85 % energie pochádza práve z tukov. Nadbytok cholesterolu a nasýtených tukov podporuje rozvoj arteriosklerózy, čo vedie k zužovaniu a tvrdnutiu životne dôležitých tepien. Tento proces urýchľuje starnutie a skracuje ľudský život.
Bielkoviny sa skladajú z 20 aminokyselín. Organizmus si ich vie sám vyrobiť jedenásť, ďalších deväť musíme prijímať v potrave, preto sa nazývajú esenciálne (nevyhnutné). Rastlinné bielkoviny obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. Konzumáciou rôznych kombinácií rastlinných jedál sa zlepšuje celková biologická hodnota bielkovín. Preto je potrebné jesť pokrmy bohaté na rastlinné bielkoviny (obilniny, strukoviny, sójové produkty ap.). Bielkoviny z týchto jedál sa navzájom skombinujú "a vytvoria v organizme aminokyselinový ""zdroj"", ktorý umožní zásobovať telo kvalitnou bielkovinou. Potraviny rastlinného pôvodu obsahujú málo tukov, "veľa vlákniny, nijaký cholesterol a potrebné množstvo bielkovín. U väčšiny druhov zeleniny 20% energie pochádza z bielkovín, u obilnín 12% a u strukovín a olejnatých semien 20-30%. Je načase, aby sme konečne pochovali tento nebezpečný bielkovinový mýtus, znížili spotrebu bielkovín, lebo veľa dobrého môže uškodiť.


CITRUSOVÉ OVOCIE - kompletná výzbroj vitamínu C - a oveľa viac. Aromatický citrón je dokonale kyslá potravina a pozoruhodná náhrada soli. Limet, pikantný príbuzný citróna. Nádherný pomaranč a jeho potomkovia: sladký pomaranč, pomaranč bez kôstok, mandarínky, tangerinky, klementínky, kríženec tangerinky a grepu so žltozelenou vráskavou kôrou, ktorý je kyslejší ako tangerinky, grep s ružovou alebo bielou dužinou a citrón pestovaný pre kôru, ktorá sa kandizuje a oživuje ovocné koláče a kumkváty, ktoré sa nakladajú do sirupu a konzumujú aj so šupou. Citrusové plody sa stali synonymom vitamínu C. Dávka postačujúca na jeden deň je v jednom  pomaranči. Pri dnešných stresoch by sme si mali pochutnať viac než jednej potravine bohatej na vitamín C. Výskumy dokázali, že zložka, ktorá dodáva kyslosť citrusovým plodom, brzdí tvorbu nádorov. Stačí vypiť deciliter pomarančovej šťavy denne, aby sa spomalili zmeny súvisiace s rozvojom rakoviny žalúdka. Dôležitou úlohou vitamínu C je podporovať kolagén-bielkovinu, ktorá je dôležitá pre tvorbu kože, šliach a kostí. Preto je vitamín C aj liekom pri poraneniach a spáleninách. Vitamín C sa zúčastňuje na látkovej premene vo všetkých bunkách, aj mozgových. Pomáha pri tvorbe červených krviniek, při zdolávaní bakteriálnych infekcií a pomáha udržiavať zdravé ďasná.
Vitamín C je rozpustný vo vode a organizmus si ho neukladá do zásoby, preto je dôležité, aby sme mu pomohli každý deň jedným alebo dvoma citrusovými plodmi.
Grep, celé ovocie nie iba šťava, priaznivo upravuje jednotlivé frakcie cholesterolu v krvi. Zdrojom tejto látky sú membrány, ktoré držia plody grepov pospolu. Preto čistá grepová šťava neúčinkuje tak, ako celé ovocie.


KVAKA - predhistorická, stále zdravá zelenina. Biela a žltá kvaka sú príbuzné s kapustou, tj. obsahujú chemické látky - sulforafan, ktoré blokujú rozvoj nádorov.
Je bohatým zdrojom vitamínu A(možno to vydedukovať už podľa sfarbenia).

Raňajky sú skutočne dôležité:

Ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú menej trpia chronickými ochoreniami, žijú dlhšie a sú oveľa zdravší. Začnite deň jedlom z celozrných obilnín, celozrného chleba a z niekoľkých kúskov čerstvého ovocia. Budete výkonnejší a dobre naladení.

Vláknina vstrebáva vodu pri svojej ceste žalúdkom a črevami. Vzniknutá špongiovitá hmota tvorí jemnú bariéru, aby sa živiny z potravy nevstrebávali príliš rýchlo. Pokrmy, ktoré neobsahujú žiadnu vlákninu, sladké jedlá a nápoje, sa bleskovo vstrebávajú do krvného obehu, čím nastáva rýchly vzostup a následný pokles koncentrácie glukózy v krvi. Preto počas dopoludnia zaznamenávame zníženú výkonnosť, lebo sa raňajky skladali z jedál s minimálnym obsahom vlákniny.

Denne by sme mali vypiť 6-8 pohárov vody (1,8-2,4l). Ešte pred raňajkami si dajte 2 poháre vody, príp. bylinkového čaju s niekoľkými kvapkami citróna, dopoludnia a popoludní čistú vodu, podvečer ďalší, aby ste zahnali ospanlivosť a pokušenie maškrtiť.

Voda je presne to, čo náš organizmus potrebuje, aby mohol optimálne pracovať. Je to dokonalý nápoj, jedno z veľkých požehnaní v našom živote. Organizmus je schopný využiť vodu vo všetkých možných formách, niektoré nápoje mu však spôsobujú problémy. Obsahujú veľa energie, preto ich musí spracovávať ako jedlo. Cukor v sladkých malinovkách potrebuje ďalšiu vodu na jeho spracovanie. Väčšina týchto nápojov prispieva k prekysleniu žalúdka a Cola obsahuje fosfor, ktorý podporuje zvýšené vylučovanie vápnika z organizmu, vznik osteoporózy.

Jedzte ryby:

Obsahujú veľa omega-3 mastných kyselín, ktoré znižujú obsah cholesterolovej frakcie, ktorá upcháva cievy a zvyšujú obsah tej, ktorá znižuje tlak krvi a ochraňuje organizmus proti infarktu. Rybí tuk v strave, obsahujúci omega-3 mastné kyseliny pomáha zdravému organizmu brániť sa proti chorobám: astma, artritída, psoriáza, skleróza multiplex. Najviac omega-3 mastných kyselín obsahujú ryby:makrela, sardela, losos, sleď, tuniak a pstruh. Dve rybacie jedlá týždenne stačia, aby mohol mať človek zdravšie srdce. Rybací olej priaznivo vplýva pri migrénach a raných štádiách chorôb pečene. Hladinu cholesterolu znižujú ustrice a kraby. "Ryby sú užitočné na mozog."

Tak jako racionálna výživa je pre dobré zdravie rovnako dôležitý stabilný emocionálny život. Pozitívne pocity a rozumné životné návyky stimulujú tvorbu endorfínov. Tieto tajuplné chemické látky produkované mozgom sú schopné navodiť neuveriteľné pocity pohody a posilniť imunitný systém. Endorfíny umožnia cítiť sa dobre a navyše budú ešte aj liečiť. Dôležitosť radosti a pozitívnej nálady zdôrazňoval už kráľ Šalamún, ktorý napísal: "Radostné srdce je dobrým liekom, ale zronený duch suší kosti."

 

Ďakujeme našim partnerom:

 
mnubottomshadow